Powietrze do mielenia jest wtryskiwane stycznie przez dysze Laval w pierścieniu dysz do wnętrza urządzenia. Powoduje to powstanie spiralnego strumienia powietrza w strefie mielenia, od którego młyn wziął swoją nazwę. W wyniku spiralnego przepływu powietrza w młynie tworzy się wysokie ciśnienie, które może wzrosnąć do 1 bara nadciśnienia podczas pracy bez produktu. Zintegrowany wtryskiwacz jest zasilany sprężonym powietrzem, które zapewnia, że produkt jest transportowany do urządzenia wbrew nadciśnieniu panującemu w urządzeniu. Wiąże się to jednak ze znacznym zużyciem sprężonego powietrza, które może wynosić nawet do 30% całkowitego zapotrzebowania na powietrze do mielenia.
Podawany produkt krąży w pobliżu dysz i jest w ten sposób wielokrotnie przechwytywany przez strumień powietrza wychodzące. Rozdrobnienie jest wynikiem zderzeń międzycząsteczkowych, spowodowanych przez cząstki płynące z różnymi prędkościami w strumieniu dysz. Rozdrobniony materiał jest transportowany wraz z powietrzem do wylotu, przepływ spiralny poddaje cząstki klasyfikacji: tylko drobne cząstki są odprowadzane, grube cząstki pozostają w młynie.
Spiralne młyny strumieniowe Alpine charakteryzują się specjalną geometrią obudowy młyna w obszarze wylotu, co przyczynia się do dokładniejszego efektu klasyfikacji i ostrego cięcia górnego.
Produkt ma również wpływ na przepływ powietrza w urządzeniu: im więcej produktu znajduje się w urządzeniu, tym bardziej hamowany jest przepływ spiralny i tym mniejsza jest siła odśrodkowa oraz tym grubszy jest produkt końcowy. Stosunek produktu do natężenia przepływu powietrza klasyfikującego jest zatem najważniejszym parametrem dla ustawienia stopnia rozdrobnienia młyna spiralnego. W zasadzie można również stosować różne kąty dysz, aby osiągnąć wymagane wartości rozdrobnienia, przy czym w tym przypadku musi być wymieniony cały pierścień dysz.