Młyny strumieniowe (zwane również młynami strumieniowymi powietrznymi) posiadają szczególną cechę: nie wymagają stosowania mechanicznych tarcz mielących. Zamiast tego cząsteczki są rozdrabniane i mielone w strumieniu gazu, gdzie wielokrotnie zderzają się ze sobą. Młyny strumieniowe są doskonałym wyborem dla przemysłu, gdy wymagane jest ultradrobne mielenie. Nadają się one do suchych i bardzo twardych materiałów i umożliwiają uzyskanie rozdrobnienia do d97 = 1 µm.
Jak to działa?
W młynie strumieniowym gaz mielący (zwykle sprężone powietrze) jest wprowadzany do komory mielenia przez specjalne dysze i przyspieszany tak silnie, że cząstki są porywane. W procesie tym cząsteczki wielokrotnie zderzają się ze sobą i są w ten sposób rozdrabniane. Ogromna zaleta tego typu młynka: Ponieważ nie ma mechanicznych tarcz mielących, z którymi stykają się cząstki, nie występuje zużycie. Dlatego młyny strumieniowe doskonale nadają się do obróbki materiałów bardzo twardych lub takich, które muszą być jak najczystsze. W znajdującym się za nim separatorze cyklonowym lub filtrze pyłowym drobno zmielony materiał jest oddzielany od gazu mielącego.
Obszary zastosowania
Młyny strumieniowe są używane do przemysłowej produkcji proszków, na przykład do produkcji mąki mineralnej, talku, krzemu lub pestycydów. W sektorze farmaceutycznym i laboratoryjnym leki są popularnym obszarem zastosowań ze względu na niski poziom zanieczyszczeń.
Spiralne młyny strumieniowe: spiralny przepływ gazu mielącego
Najczęściej spotykanym typem młyna strumieniowego jest młyn strumieniowy spiralny, w którym dysze rozmieszczone są wokół komory mielenia w taki sposób, że strumień gazu mielącego rozchodzi się po spirali. Cząstki są następnie rozdrabniane wskutek wzajemnego uderzania o siebie. Firma Hosokawa Alpine opracowała Aeroplex AS, czyli spiralny młyn strumieniowy stosowany głównie do produkcji wysokiej jakości substancji farmaceutycznych, np. antybiotyków lub drobnych chemikaliów. Ponieważ dzięki temu młynowi można doskonale spełnić wysokie wymagania dotyczące czystości i rozdrobnienia produktów.
Fluidyzacyjne młyny przeciwstrumieniowe: fluidalne złoże przepływowe produktu
Fluidyzacyjny młyn przeciwstrumieniowy jest drugim najbardziej rozpowszechnionym typem młyna strumieniowego. W tego typu młynie mielony materiał jest podawany przez śluzę zasilającą. W komorze mielenia tworzy się złoże fluidalne produktu, które jest fluidyzowane przez strumienie gazu. Stamtąd cząstki trafiają się do strumieni gazu i są przyspieszane. Zderzają się ze sobą raz po raz i są w ten sposób rozdrabniane. Koło separujące odrzuca te cząstki, które są jeszcze zbyt duże, i transportuje je z powrotem do złoża fluidalnego. Cząstki, które są wystarczająco drobne, są oddzielane od gazu mielącego przez separator lub filtr pyłowy. Fluidyzacyjne młyny przeciwstrumieniowe są również odpowiednie do obróbki bardzo twardych produktów, takich jak minerały, szkło czy ceramika. Można nim również kruszyć produkty wrażliwe na temperaturę, takie jak toner czy wosk.
Hosokawa Alpine oferuje trzy różne fluidyzacyjne młyny przeciwstrumieniowe:
- TDG to fluidyzacyjny młyn przeciwstrumieniowy ze zintegrowanym wysokowydajnym separatorem. Dzięki tej instalacji, Hosokawa Alpine wyznacza nowe standardy i osiąga dokładność mielenia proszków na sucho do d97 = 1μm.
- AFGnadaje się do produkcji proszków o stromym rozkładzie ziarna i ostrych granicach nadziarna w zakresie < 5 µm – 200 µm. Nawet „trudne” produkty, takie jak materiały wrażliwe na ciepło lub materiały o wysokiej czystości, można produkować w sposób ekonomiczny.
- Fluidyzacyjny młyn przeciwstrumieniowy TFG to wariant młyna AFG, który został dostosowany do specjalnych wymagań produkcji tonerów, farb proszkowych i pigmentów.
Płyny strumieniowe dostosowane do indywidualnych wymagań
Oferujemy młyny i instalacje, które są optymalnie dostosowane do indywidualnej specyfikacji przy uwzględnieniu wszystkich aspektów technicznych i ekonomicznych, oraz znajdują zastosowanie do wielu różnych produktów i zakresów pomiarowych. Sprawdź, które z naszych młynów strumieniowych najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.
Przetestuj przed zakupem: W naszym Centrum Testowymmożna przeprowadzić specjalne testy z użyciem eksperymentalnych materiałów. W ten sposób mogą Państwo przekonać się o jakości naszych młynów i znaleźć rozwiązanie, które najlepiej pasuje do Państwa produktu.
Wynajem lub kupno używanych młynów strumieniowych
Chcesz wyeliminować wąskie gardła w produkcji? Realizujesz projekt tylko przez ograniczony czas? Nie masz pewności, czy wybrany młyn jest rzeczywiście odpowiedni dla Twoich produktów? W takim przypadku właściwym rozwiązaniem może być wynajem maszyn Po prostu skontaktuj się z nami!
Kolejną alternatywą jest maszyna używana. Możesz skorzystać z atrakcyjnej ceny, która idzie w parze ze sprawdzoną jakością Hosokawa Alpine. Maszyny używane Hosokawa Alpine Originals są serwisowane przy użyciu oryginalnych części i można je dostosować do indywidualnych wymagań. Służymy pomocą.