Materiał wsadowy, zwykle o wielkości od 4 do 8 mm, jest podawany do strefy mielenia przez rynnę wlotową na drzwiach młyna. Rozdrabnianie odbywa się pomiędzy regulowaną osiowo tarczą statora a obracającą się tarczą mielącą, która obraca się z dużą prędkością obrotową, zgodnie z zasadą ścinania i cięcia. Właściwe mielenie odbywa się stopniowo przez szczelinę mielącą, która zwęża się od wewnątrz do zewnątrz. Drobno zmielony produkt opuszcza strefę mielenia przez dokładnie zdefiniowaną szczelinę.
Wszędzie tam, gdzie wymagane jest ograniczenie wielkości maksymalnej ziarna, młyn może pracować w układzie z odpowiednio zaprojektowanym przesiewaczem. Cząstki ponadwymiarowe są kierowane z powrotem do strefy mielenia. Przy zastosowaniu tej technologii większość rodzajów tworzyw sztucznych może być drobno mielona w temperaturze otoczenia. Jeśli natomiast materiał wsadowy jest wrażliwy na ciepło, możliwy jest również tryb kriogeniczny. W celu uzyskania porady i pomocy prosimy o kontakt z naszymi inżynierami ds. zastosowań. Nasze szerokie spektrum know-how w zakresie zastosowań zapewnia optymalne doradztwo i realizację wyrafinowanych pojedynczych maszyn i kompletnych systemów.
Młyny drobno mielące AFS firmy Alpine są stosowane do drobnego mielenia miękkich i średnio twardych tworzyw sztucznych w zakresie grubości od kilkuset µm do 2 mm. Nie ma znaczenia, czy materiałem wejściowym jest pierwotny czy pochodzący z granulatora. Produkt końcowy uzyskany za pomocą młyna AFS charakteryzuje się gładkim, sześciennym kształtem z bardzo dobrymi właściwościami płynięcia i jest tym samym optymalny do dalszego przetwarzania.