Tlenki glinu, tlenki cyrkonu, krzemiany i węgliki krzemu są wykorzystywane do produkcji ceramiki technicznej.
Ceramika techniczna znajduje zastosowanie w obróbce metali, elektronice, technice samochodowej, technice medycznej, optyce, balistyce i wielu innych.
Tlenek glinu jest najczęściej stosowanym wysokowydajnym materiałem ceramicznym, wykorzystywanym m.in. jako ochrona przed zużyciem i korozją w budowie systemów.
Produkcja ultradrobnych proszków stawia wysokie wymagania maszynom i systemom do drobnego mielenia i przesiewania, szczególnie w zakresie ochrony przed zużyciem, stopnia rozdrobnienia, niewielkiego zanieczyszczenia.
Höchstleistung
für keramische WerkstoffeCeramika techniczna
Zastosowanie tlenków glinu, tlenków cyrkonu, Krzemianów i węglików krzemu.Mielenie na sucho okazuje się strzałem w dziesiątkę
Jedną z możliwości jest mielenie strumieniowe. Jest to najdroższy proces pod względem energetycznym. Proces ten jest jednak predestynowany dla materiałów, które nie pozwalają na ścieranie Al2O3 (np. SIC).
Produkty standardowe z nadziarnem co najmniej 5 µm są wytwarzane głównie na młynach kulowych i klasyfikatorach w procesie mielenia na sucho. Chroniony przed zużyciem młyn kulowy Alpine Super Orion-SF jest przy tym łączony z podobnie chronionym przed zużyciem klasyfikatorem ATP.
Do tej pory większe stopnie rozdrobnienia były uzyskiwane głównie w procesie mielenia na mokro. Doskonałą alternatywą jest sprawdzony w międzyczasie proces mielenia na sucho za pomocą pionowego młyna kulowego z mieszadłem PULVIS. Umożliwia on produkcję o bardzo niskim stopniu ścieralności przy niskim zużyciu energii. Ponadto proces ten zapewnia znacznie bardziej stromą krzywą uziarnienia w porównaniu do mielenia na mokro.
PULVIS jest idealnym systemem mielenia dla najwyższych wymagań jakościowych materiałów ceramicznych. Jest on dostępny w rozmiarach o mocy napędowej do 75 kW.
Studium przypadku: Tlenek glinu w systemie PULVIS
W badaniach klienta dotyczących tlenku glinu cztery kluczowe cechy ostatecznie przechyliły szalę na korzyść instalacji PULVIS z młynem perełkowym z mieszadłem:
- uproszczony proces suszenia bez młynów strumieniowych lub mokrych
- bardziej równomierny rozkład wielkości cząstek niż w przypadku konwencjonalnych młynów mokrych z hydrocyklonami dzięki najnowocześniejszym klasyfikatorom
- niższe koszty inwestycyjne
- niższe koszty operacyjne dzięki oszczędności energii