Przemysł farmaceutyczny stawia bardzo wysokie wymagania tym procesom granulacji, aby móc przetwarzać szczególnie drobne i skomplikowane proszki. Wyzwaniem jest granulacja składnika czynnego lub mieszaniny w celu poprawy gęstości, biodostępności i sypkości. Dotyczy to w szczególności nowych rozwiązań, których właściwości użytkowe nie są jeszcze dokładnie znane. Tabletki musujące stawiają również bardzo szczególne wymagania w zakresie produkcji tabletek: są one ograniczone do określonych substancji czynnych i pomocniczych oraz wymagają bardzo suchego środowiska pracy. Ponadto proces ten powinien być jak najbardziej efektywny, a tym samym opłacalny.
Jest jeszcze jeden czynnik, który odgrywa rolę w granulacji na skalę laboratoryjną w sektorze badań i rozwoju: ze względu na często wysokie koszty materiałów ważne jest tutaj, aby używać ich jak najmniej. Ponadto musi istnieć możliwość skalowania parametrów uzyskanych w trakcie prac rozwojowych do maszyny produkcyjnej.
Granulacja na sucho za pomocą pras walcowych oferuje rozwiązanie tych problemów. Technologia ta charakteryzuje się wydajną i energooszczędną pracą. Jest to związane z tym, że granulacja na sucho umożliwia rezygnację z substancji pomocniczych do produktu już na etapie jego opracowywania. Dzięki temu możliwa jest produkcja w sposób szczególnie oszczędny pod względem zużycia zasobów, przy jednoczesnym uzyskaniu produktu o wysokiej czystości. Kolejny plus: możliwe są również powtarzalne wyniki w skali laboratoryjnej przy jednocześnie niewielkim zapotrzebowaniu na materiały.
W celu przetwarzania mieszanin substancji aktywnych w granulki Hosokawa Alpine opracowała Pharmapaktor APC C specjalnie dla przemysłu farmaceutycznego.
Dzięki tej zagęszczarce proces produkcji tabletek odbywa się w dwóch etapach: najpierw proszek jest zagęszczany przez wałki i prasowany w płatki. Następnie granulki są rozdrabniane w jednym lub dwóch etapach za pomocą zintegrowanego młyna sitowego. Dzięki wymiennym sitom można uzyskać różne rozkłady wielkości cząstek, w zależności od produktu. Specjalnie opracowany tryb rozruchu umożliwia uruchomienie maszyny w najkrótszym możliwym czasie, dzięki czemu ilość niezagęszczonego materiału jest ograniczona do minimum. W połączeniu z regulowaną elektromechanicznie szczeliną walca gwarantuje to optymalny uzysk produktu.
Pharmapaktor APC C jest dostępny w różnych rozmiarach i może pokryć odpowiednio szeroki zakres zastosowań – od bardzo małych ilości w skali laboratoryjnej (partie 50 g) po wydajność produkcyjną do 400 kg/h.