MDO technologia próżniowa

Folie plastikowe nadające się do recyklingu z technologią MDO

Polski producent opakowań ERG S.A., z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, po raz pierwszy zainwestował w nowoczesną, 7-zmianową instalację z inline MDO (Machine Direction Orientation) firmy Hosokawa Alpine. System działa od sierpnia 2022 roku i stara się pomóc temu tradycyjnemu przedsiębiorstwu w realizacji wizji, która polega na produkcji wyłącznie w pełni nadających się do recyklingu folii z tworzyw sztucznych. Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko, zakład był w stanie zwiększyć moce produkcyjne o 30 procent. 

"Nasze folie kompozytowe na bazie folii MDO Full-PE i warstwie uszczelniającej wykonanej z LDPE – również w wersji o wysokiej barierowości dla gazów – spełniają wszystkie wymagania nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym i nadają się w 100% do recyklingu mechanicznego"

Tomasz Gwizda, dyrektor handlowy ERG

 

 

Technologia Hosokawa Alpine MDO jest kluczowym elementem w produkcji wysokowydajnych kompozytów monomateriałowych wykonanych z polietylenu. W przeszłości aby osiągnąć pożądane właściwości produktu, kompozyty musiały być produkowane z różnych materiałów, których nie można było w całości poddać recyklingowi. Bardziej zrównoważoną koncepcją stanowią opakowania wykonane z czystych kompozytów polietylenowych. Są one zgodne z zasadą gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ po ich użyciu można je w całości poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać bez straty materiałów dla produktów końcowych. „Naszą wizją i misją jest zrównoważony rozwój i produkcja innowacyjnych opakowań, które spełniają potrzeby naszych klientów, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko“ - podkreśla Tomasz Gwizda, dyrektor handlowy ERG. Firma może pochwalić się 120-letnim doświadczeniem. Obecnie produkuje różne rodzaje folii, w tym folie wykonane z kompozytów PE lub EVOH, folie w pełni nadające się do recyklingu lub folie Full-PE. W tym ostatnim przypadku ERG korzysta z nowej,7-zmianowej instalacji z inline MDO firmy Hosokawa Alpine.

Odpowiednia koncepcja instalacji i wysoka jakość folii

„Obecnie na całym świecie stosowanych jest ponad 100 naszych systemów MDO“, - mówi Richard Hausner, Sales Manager Poland w dziale folii rozdmuchiwanych w Hosokawa Alpine. Wspólnie z naszymi klientami firma Hosokawa Alpine zaprojektowała indywidualną instalację do produkcji folii rozdmuchiwanych MDO, która została dokładnie dopasowana do konkretnej produkcji i potrzeb klienta. „Tak było również w przypadku ERG, co jest tajemnicą naszego sukcesu. Inną kwestią jest jakość filmów MDO“ - mówi Hausner. Wyróżnia je doskonała podatność na obróbkę, idealnie płaska powierzchnia i brak wystających krawędzi. Dlatego MDO firmy Hosokawa Alpine oferują trzy wyjątkowe cechy: Technologia TRIO (Trim Reduction for Inline Orientation) dla uzyskania idealnie płaskiej powierzchni i cylindryczności rolek, elastyczne ustawianie szczelin rozciągających w celu zredukowania obkurczania oraz niepowtarzalna technologia próżniowa w celu zapewnienia idealnie płaskiej powierzchni i doskonałej stabilności procesów.

Technologia MDO firmy Hosokawa Alpine bazuje na monoosiowym rozciąganiu folii rozdmuchowych. Folia jest przeciągana przez dwa walce, które obracają się z różnymi prędkościami. W zależności od zastosowania folia przesuwa się przez 8 do 12 walców, w tym dwa walce rozciągające. Po jej rozgrzaniu do optymalnej temperatury w fazie rozciągania folia jest kształtowana w pożądanym stosunku. Po zakończeniu procesu rozciągania grubość folii zostaje zmniejszona, podczas gdy optyczne i mechaniczne właściwości zostają udoskonalone.  Należą do tego np. właściwości bariery, przezroczystość lub zdolność do obróbki. „Dzięki tej technologii można zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce i zwiększyć efektywność“ - wyjaśnia Hausner. Naprężenia powstałe podczas rozciągania są następnie redukowane w fazie hartowania.  Potem folia jest schładzana i obkurcza się pod wpływem temperatury. „Nasze folie kompozytowe na bazie folii MDO Full-PE i warstwie uszczelniającej wykonanej z LDPE – również w wersji o wysokiej barierowości dla gazów – spełniają wszystkie wymagania nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym i nadają się w 100% do recyklingu mechanicznego“ - przekonuje Gwizda.

Folia PE-MDO zastępuje folie BOPET i BOPP

Jednym z produktów wytwarzanych przez instalację MDO, który firma ERG oferuje swoim klientom, jest folia PE-MDO Premium. W zależności od wersji jest to siedmio- lub czternastowarstwowa folia do druku i laminowania. Stanowi ona alternatywę dla kompozytów LDPE z foliami BOPET i BOPP , a jako opakowanie monomateriałowe nadaje się w 100% do recyklingu. „Ze względu na swoje unikalne właściwości mechaniczne folia umożliwia zarówno drukowanie powierzchniowe, jak i międzywarstwowe w druku fleksograficznym, offsetowym i cyfrowym“ - dodaje Gwizda. Ponadto technologia MDO dzięki specyficznemu układowi łańcuchów polimerowych nadaje folii kilka właściwości o wyraźnej wartości dodanej: zarówno wyższą sztywność, przezroczystość i trwałość, jak i niższą przepuszczalność pary wodnej oraz gazów. W zależności od doboru surowców folie MDO-PE mogą być produkowane w różnych wersjach, które dodatkowo charakteryzują się znacznie wyższą odpornością na temperaturę. Są one wykorzystywane głównie do pakowania żywności.

Dzięki nowej instalacji MDO firmy Hosokawa Alpine i własnemu laboratorium do badań i rozwoju nowych rodzajów folii firma ERG jest obecnie uważana za idealnie przygotowaną do sprostania wyzwaniom obecnych i przyszłych trendów. „Jeśli chciałbyś korzystać ze wszystkich zalet technologii MDO i zainstalować ten przyszłościowy system w swoim przedsiębiorstwie, zdaj się na firmę Hosokawa Alpine i jej ponad 25-letnie doświadczenie“ - podsumowuje Gwizda.  

Twój kontakt

Podaj nam swoją branżę i skąd pochodzisz.